Çalışma Hayatı
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

Askere Giden İşçinin Tekrar İşe Başlaması Durumunda Kıdem Tazminatı

Askere Giden İşçinin Tekrar İşe Başlaması Durumunda Kıdem Tazminatı

Tarih 06 Mart 2012, 21:54 Editör Çalışma Hayatı

Yargıtaya göre, işçinin askerlik sonrası çalışmalarında fesih nedenine göre kıdem hakkı doğmasa da askerlik sebebiyle feshe bağlı olarak kıdem tazminatı ödenmelidir.

Askere Giden İşçinin Tekrar İşe Başlaması Durumunda Kıdem Tazminatı

Yargıtaya göre (Y9.HD.,7.10.2010, 2008/35439 E., 2010/27932 K.):

"İşçinin askerlik sonrası çalışmalarında fesih nedenine göre kıdem hakkı doğmasa da askerlik sebebiyle feshe bağlı olarak kıdem tazminatı ödenmelidir".
 
İşçi, muvazzaf askerlik hizmetini yapmak üzere işten ayrıldığında iş sözleşmesi sona erer. Söz konusu durumda işçinin ilgili işveren yanında çalışma süresi bir yıl ve daha fazla ise işçi kıdem tazminatına hak kazanır. İşçinin askerlik nedeniyle iş sözleşmesinin sona ermesi durumunda kıdem tazminatına hak kazanması, kendi isteği ile işten ayrılma durumunda kıdem tazminatının alındığı istisnai durumlardan birisidir.  
İşçinin kıdem tazminatını alıp askere gitmesi durumunda herhangi bir uyuşmazlık ortaya çıkmamakla birlikte uygulamada işçiler işveren ile bağını koparmamak amacıyla askere giderken kıdem tazminatı talep etmemekte askerden döndüklerinde tekrar aynı işveren yanında çalışmaya başlamaktadırlar. İşçinin iş sözleşmesi kıdem tazminatına hak kazanacak şekilde sona erdiğinde askerlik öncesi ve sonrası süreleri birleştirilmek suretiyle kıdem tazminatı hesaplanacaktır. Bununla birlikte işçinin iş sözleşmesi askerlik sonrasında kıdem tazminatına hak kazandırmayacak şekilde sona erer ise askerlik öncesi dönem için kıdem tazminatı alıp alamayacağı merak konusudur.
Yargıtay yukarıda ifade edilen kararı ile işçinin iş sözleşmesi işveren tarafından haklı nedenle feshedilse dahi işçi, askerlik öncesi döneme ilişkin kıdem tazminatının ödenmesi gerektiği kanaatine ulaşmıştır. 
Dava konusu olayda işçinin işverenin aracı ile alkollü olarak yaptığı trafik kazasını işverenden gizlediği, işverenin daha sonra olayın gerçek oluş şeklini öğrenip fesih hakkını kullandığı anlaşılmaktadır. Buna göre işçinin iş sözleşmesinin işveren tarafından feshedilmesi İş Kanunu m.25/II-e hükmüne girdiğinden işveren tarafından haklı nedenle fesih söz konusudur. Bu şekilde iş sözleşmesinin sona ermesi durumunda kıdem tazminatına hak kazanılmayacağı açıktır. Ancak askerlik öncesi süre dikkate alınarak ve askerlik öncesi son ücret dikkate alınarak kıdem tazminatının hesaplanması gerekecektir.
 
Yrd. Doç.Dr. Yalçın BOSTANCI


Facebook 

Bu haber 5067 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

İŞ HUKUKU UYGULAMALARI

İşverenin İşçi Özlük Dosyası Tutma Yükümlülüğü

İşverenin İşçi Özlük Dosyası Tutma Yükümlülüğü İşverenin özlük dosyası düzenleme yükümlülüğü İş Kanununun 75. maddesinde açıkça düzenlenmiştir. Buna göre, işveren...

İşçiye Disiplin Cezası Verilebilmesinin Şartları

İşçiye Disiplin Cezası Verilebilmesinin Şartları İşverenin işyerindeki düzeni sağlayabilmesi için işçilere belirli koşullar altında disiplin cezası verebilme yetkis...


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Devlet ve Politika Devlet ve Politika

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi